Górny Śląsk

„Ślązacy nie są grupą etniczną? No cóż! Ślązacy nie są narodem? Zostawmy ten problem. A Polacy są narodem? Rey był Arianinem. Wieszcz jeden z Litwy, drugi ma babcię Ormiankę. Literatura polskojęzyczna bez Żydów, to w XX wieku literatura na przykład bez Bruno Schulza, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Bolesława Leśmiana, Janusza Korczaka, Stanisława Lema. Szopen (nazwisko właściwe: Chopin) ma ojca Francuza, nauczycieli Czecha i Niemca. Matejko to też chyba Czech. Oskar Kolberg… 
Najwięksi władcy to Kazimierz Odnowiciel (na czele 500 niemieckich zbrojnych w sojuszu z Rusią przywraca blask Koronie), Madziar Stefan Batory oraz Litwin Piłsudski zapisują się na trwałe na kartach historii. 
Miasta w Polsce powstały na prawie niemieckim (magdeburskim), burmistrz to Bürgermeister, ratusz to Rathaus, rynek to Ring). Największe miasta nad Odrą i Wisłą były w Hansie, w związku wolnych miast dbających o własne bezpieczeństwo i prawa, czyli o własny dostatek. 
Banki to Fugerowie, handel to Fugerowie, druk to Wietorowie. Wawel zdobił Dürer, najsłynniejszy rzeźbiarz to Veit Stoβ z Norymbergii. Kopernikowie pochodzili ze wsi Koperniki na Górnym Śląsku. Pierwszy poemat przemysłowy na początku wieku siedemnastego napisał Brusek (Roździeński) z okolic Katowic, a najważniejszym kompozytorem baroku był Gorczyca (Gorczycki) z okolic Bytomia.

Przemysł i koleje budowali Niemcy, Szkoci, Włosi… rolnictwo cystersi, ewangelicy i Olendrowie… 
Królem strzelców ligi jest Ernest Pohl, piłkarzem wszechczasów Ernst Wilimowski, pierwszą bramkę podczas mistrzostw świata we Francji 1938 strzelił Friedrich Egon Scherfke z Poznania, a legendarnymi mistrzami olimpijskim są Egon Franke, Reinhold Sidło, Josef Schmidt. 
Ślązacy nie są ukrytą opcją niemiecką. Język polski to odmiana języka śląskiego. Pierwsze zdanie przypisywane językowi polskiemu zachowane zostało w Henrykowie na Śląsku i jest to zdanie po śląsku lub czesku. Litwini, Białorusini, Ukraińcy nie tęsknią za powrotem do Macierzy, a Ślązacy (podarunek po 1945) niezbyt są zachwyceni centralistycznym, jednonarodowym, archaicznym państwem grupki wybranych…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>