Architektura i urbanistyka

Zamknij oczy. Słownie na chwilę. Wyobraź sobie pustą przestrzeń, taką aż po horyzont. Po chwili pojawia się nieboskłon i wielka, zielona łąka ze stawami. Następnie z góry spadają góry, drzewa, zwierzęta oraz inni ludzie. Cała Twoja przestrzeń się zapełnia. Chcesz iść do tych ludzi, poznać ich i wytyczasz ścieżki. Oni budują domy i Twoje ścieżki zaczynają być kręte. Czy potrafisz wytyczyć ścieżki, które dobrze połączą Cię z innymi godząc naturę i dzieła człowieka? To jest wyczyn, by nie niszczyć, a upiększać swoją działalnością dzieło natury i tworzyć rozwiązania optymalne. Na to stać tylko wielkich sercem i rozumem.

Klocki Lego zaczęły moją przygodę z architekturą i urbanistyką. Od prostych domków, bo złożone układy miejskie. Były dla mnie inspiracją do myślenia architektoniczno-przestrzennego. Najpierw planowałem przebudować swoje miasto, później inne miasta, a teraz moje koncepcje mogą dotyczyć dowolnego miejsca na świecie. Brzmi to zuchwale, ale wystarczyło mi jedynie zrozumienie przestrzeni. To bardzo proste i każdy mógłby, a nawet powinien to zrozumieć, lecz nie uczą tego w szkole. Rozumienie przestrzeni pomogłoby nam przezwyciężyć brzydotę, karykaturalność niektórych miejsc. Jeśli chcemy mieć powody do dumy musimy przede wszystkim na własnym podwórku mieć całe miasta dobrze zorganizowanej przestrzeni, która zrobi wrażenie na ludziach z zewnątrz. My jako ludzie żyjemy w architekturze. Architektura to nie wymysł dla wąskiej grupy ludzi. Nasz pokój to architektura, nasz dom to architektura – tutaj wszystko jest ważne i istotne. W urbanistyce też żyjemy, bo wynika ona z natury. To jak ułożymy swoją przestrzeń zależy od wielu czynników i aby to zrobić dobrze trzeba czuć naturę. Nie ma chyba piękniejszego przewodnika po historii i życiu codziennym jak mury miast, ich forma, kształt oraz kontekst. Te dwie dziedziny to największy cud jaki mamy i główny klucz, aby zrozumieć to kim jesteśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>